Anasayfa
Çözümler
Hizmetler
Referanslar
Makaleler
Broşürler
    

CRM Trendleri

Müşteri odaklılık ve müşteri memnuniyet seviyesi başarılı ve başarılı olmayan firmalar arasında belirgin farklılık gösterir. Sonuç olarak, müşteri yönetimi özellikle küçük ve orta boy işletmelerde kesinlikle bir rekabet etkenidir. Peki günümüzün hangi CRM trendleri yarının CRM'ini şekillendiriyor?

 

Yönetimsel bir konudan firma genelinde bir projeye

 

Üst yönetimin projeye dahil edilmesi ve CRM proje yöneticisi ile doğrudan iletişim kanalı başarılı CRM implementasyonu için ön koşullardır. Bunun yanı sıra, CRM proje ekibinin doğru seçilmesi de anahtar başarı faktörlerinden biridir. Gelecekte firmalar, iş ortakları ve tedarikçilerin tüm departmanlarına yayılan daha kapsamlı CRM projelerinin uygulanmasına yönelerek, onlardaki potansiyeli de kullanmaya çalışacaklardır. Ayrıca, her çalışan CRM projesinin başarısı için önemli rol oynayacaktır.

 

CRM daha akıllı ve hızlı olacak

 

Günümüzün profesyonel CRM yazılımları, otomatik olarak satış davranışlarındaki farklılıkları tanır ve fırsatlar hakkında sizi uyarır. Harici verilerle zenginleştirilmiş çok boyutlu analizler farklı veri tipleri arasındaki ilişkileri tanımlamanızı kolaylaştırarak gelişme potansiyeli olan ürün veya hizmetlere odaklanmanızı sağlar.

 

Sürekli gelişim süreci olarak entegre CRM

 

Birçok kişi CRM implementasyonunu bir proje olarak görmektedir. İlk aşamada bakıldığında CRM gerçekten de başı ve sonu belli olan bir proje olsa da sonraki zamanlarda sürekli bir optimizasyon başlar. Her firma, müşteri odaklılık stratejisini içeren kendine özel CRM modelini geliştirmelidir. Her yıl, müşteri hizmetlerindeki gelişmeler bir sonraki yıl için temel oluşturarak yeni gelişim fikirlerinin doğmasını sağlar.

 

Verilere mobil erişim gerçek zamanlı cevap verme imkanı sağlar

 

Akıllı telefonlar veya PDA'ler firmadaki bilgilere herhangi bir zamanda erişebilmenizi sağlar. Gelecekte ise CRM verilerine erişim, kullanıcıların kendi sesleri ile taleplerine anında cevap bulabilmeleri sayesinde günümüzden çok daha hızlı olacak. Sesli olarak talep edilen bilgi sistem tarafından okunacak veya kullanıcının cep telefonuna sunum olarak gönderilebilecek. Bunun yanı sıra, bilgilerin firmalar arasında değiştirilebilmesi sayesinde şirket ağlarının sorulara cevap verme süreleri de minimuma indirilecek.

 

CRM ile entegre intranet sistemleri müşteri ilişkilerini güçlendirecek

 

Müşteri ilişkileri yönetimi yazılımlarını bilgi portalı ile zenginleştiren firmalar bu bilgileri daha verimli olarak kullanabilme imkanına kavuşmaktadırlar. Intranet sistemleri ile bilgiler sadece korunmaz, aynı zamanda paylaşılır. Firma çalışanları aradıkları bilgileri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde bulabilirler ve daima güncel kalırlar. Intranetin extranet olarak genişletilmesi ile müşterilerinize veya bayilerinize doğru ve en güncel bilgileri sağlayabilir, firmanızın profesyonelliğini onlara hissettirebilirsiniz.

 

"CRM yöneticisi" pozisyonuna firmalarda çok daha sık rastlanacak

 

Müşteri ilişkileri yönetimi birçok departmanın dahil olduğu bir proje olduğu için görev ve sorumlulukların açık bir şekilde tanımlanması gerekmektedir. CRM, günümüzde birçok firmada CRM yöneticileri tarafından uygulanmaktadır. Uzmanlar gelecek birkaç yıl içinde her firmanın kendi CRM yöneticisine sahip olacağını öngörüyorlar.

 

LiveZilla Live Help

 

BROŞÜRLER

CAS genesisWorld CRM Tanıtım Broşürü (Version 10)

 
 

Bookmark and Share

   

anasayfa | çözümler | hizmetler | referanslar | iletişim

Copyright 2010 © ABS Bilgi Sistemleri | Yasal haklar