Anasayfa
Çözümler
Hizmetler
Referanslar
Makaleler
Broşürler
    

Altı adımda müşteri yönetimi - KOBİ'lerde CRM başarıyla nasıl uygulanır

 

Adım 1: Müşteri odaklılık kavramını firma stratejisine entegre edin

İlk adım, aslında firmayı yönetenlerin kafasında başlar. Üst yönetimin rol model olarak davranması ve tüm çalışanları müşteri odaklı stratejiye dahil etmeleri gerekmektedir. Amacınız, kendi ekonomik ve duygusal kazançlarını firmanızla paylaşan başarılı ve memnun müşteriler elde etmektir.

Adım 2: Adres verilerini güncelleyin ve tanımlayın

Önemli "A" müşterisi kimdir? B müşterisinin alım potansiyeli ne kadar? Hangi dağıtım listesine kim dahil edilmeli?... Tutarlı ve güncel bir adres veritabanı tüm CRM projelerinin temelini oluşturur. Müşterilerin, potansiyel müşterilerin, iş ortaklarının, bayilerin ve hatta tedarikçilerin adres bilgileri merkezi bir veritabanında tutulmalıdır.

Adım 3: Müşterilerinize 360 derece bakış sağlayın

Tüm personelin, mevcut veya potansiyel müşterilerin eksiksiz ve güncel resmini anında karşılarında görebilmelerinin sağlanması için tüm randevu notlarının, e-postaların, mektupların, tekliflerin, sözleşmelerin, görevlerin, telefon görüşmelerinin ve şikayetlerin, hatta gerektiğinde harici verilerin merkezi olarak müşteri dosyasında saklanması gerekmektedir. Bunun yanında, mevcut ERP sistemleri ile entegrasyon sayesinde, satış bilgileri müşteri dosyasında görüntülenebilmelidir.

Adım 4: Müşteri ilişkilerini sistematik olarak uygulayın

Eksiksiz müşteri dosyası sayesinde müşterilerinizin ihtiyaçlarına uygun teklifler hazırlayabilir ve çok özel hizmet sağlayabilirsiniz. Gelen talepler profesyonelce ele alınıp sistematik olarak takip edilir, satış tahminleri ayrıntılı analizleri temel alarak yapılabilir. Bu detaylı bilgiler sayesinde doğru kararlar alan satış personeli, müşterilerine ihtiyaç duydukları doğru ve eksiksiz bilgiyi sağlayan deneyimli danışman halini alır.

Adım 5: Müşterilerinizi şaşırtın ve etkileyin

Müşterilerinizin firmanıza kalıcı olarak bağlanmasının temelinde size karşı iyi hissetmeleri yatar. Bu nedenle, doğru satış yaklaşımı ve taleplerinin karşılanma yeteneği esastır. Bu iki maddenin sağlanabilmesi için ise müşterileriniz hakkında daima doğru ve eksiksiz bilgilere sahip olmalısınız. Dağıtım listeleri doğru yaklaşımı seçmenizi sağlar; örneğin, belirli ürünler için mailing listeleri, çapraz satış kampanyaları, seminerler için davet listeleri ve yılbaşı tebrik listeleri gibi. Bu yaklaşımlar, çok aşamalı kampanyaları planlamak ve sürekli optimize etmek için kullanılır. E-posta ve diğer iletişim yöntemleri kullanılarak iyi koordine edilen kampanyalar yoluyla, satış promosyonlarınız çok daha etkin hale gelir.

Adım 6: Analitik CRM ile yeni potansiyelleri keşfedin

Analitik CRM ile sağlanan veriler, küçük ve orta boy işletmeler için büyük potansiyel yaratır. Büyük bir çaba ve maliyete katlanmadan, CRM ile yeni ürünler, hizmetler ve pazarlama kampanyalarınız hakkında doğru kararlar verebilirsiniz. Analitik CRM zenginleştirilmiş müşteri veritabanınıza erişir ve işletmenize şeffaflık sağlar: veriler arasındaki ilişkiler kayıt altına alınır ve satış fırsatları belirlenir.

Sonuç: Müşteri odaklılık ile gelen başarı

Küçük ve orta boy işletmelerde CRM uygulanması her ne kadar uğraştırıcı gözükse de yönetilebilir bir süreçtir. Operasyonel ve analitik iş süreçlerinizi adım adım optimize ettikçe, müşteri odaklılık dereceniz ve firmanızın başarısı da artar. Firmalarında CRM stratejisini uygulamaya karar veren firmalar, CAS genesisWorld CRM gibi KOBİ'ler için tasarlanmış, hemen devreye alınabilecek yazılım çözümlerine ihtiyaç duyarlar.

 

LiveZilla Live Help

 

BROŞÜRLER

CAS genesisWorld CRM Tanıtım Broşürü (Version 10)

 
 

Bookmark and Share

   

anasayfa | çözümler | hizmetler | referanslar | iletişim

Copyright 2010 © ABS Bilgi Sistemleri | Yasal haklar