Anasayfa
CRM
Çözümler
Hizmetler
Referanslar
Broşürler
    

xRM Nedir?

xRM Nedir?

XRM (Extended Relationship Management - Genişletilmiş İlişkiler Yönetimi), sadece müşteriler ile ilişkileri yönetmeye odaklanan CRM kavramını bir adım daha öteye taşıyan bir stratejidir.

XRM ile müşteriler, tedarikçiler, bayiler, çalışanlar, üyeler, hastalar, öğrenciler vs. ile ilişkileri tek merkezde toplayıp yapılandırabilir ve kolayca yönetebilirsiniz. Bunun yanı sıra, firma içi etkileşimi doğrudan sağlayarak verimliliği artırabilir, iş akışının otomasyonunu sağlayarak maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

1. xRM - Genişletilmiş İlişkiler Yönetimi
2. Sosyal medya - Herkes bunu kullanıyor
3. İnsanlarla daha samimi olabilmek

4. Sınırsız CRM

5. xRM - Akıllı şeffaf kokpitler

6. Her amaç için uygulamalar
7. Bulut bilişim
8. Harici fikir ve hizmetlere heryerden ulaşabilmek
9. Müşteri odaklı kurumsal organizasyon
10. xRM rekabet avantajı sağlar

1. xRM - Genişletilmiş İlişkiler Yönetimi

Günümüzde birçok şirket karmaşık ilişkilerini yönetebilmek için CRM kullandığından beri xRM, CRM’in mantıksal evrimi olmuştur. Bu özel yazılım çözümlerine xRM çözümleri denir ve sadece müşteri ilişkileri değil şirketin başarısının anahtarı için gerekli olan bütün ilişkilerin derinlemesine analizi için kullanılır: liderler, çalışanlar, rakipler, tedarikçiler, iş ortakları, medya, aileler, mezunlar veya bir topluluğa üye olanlar gibi- bu nedenle ’’x’’   “herşey” anlamına da gelir. Bütün operasyonlar için ana özellikler CRM çözümlerindekiler gibidir; yani temel platform ve veritabanı aynıdır. Sadece bu özelliklerin %10 ila 15’inin uyarlanması gerekir, bunun anlamı, çok az ekstra çabadır,  bütünsel ilişkiler yönetimi sizin için bir katma değerdir.

2. Sosyal medya - Herkes bunu kullanıyor

Sosyal medya çok hızlı bir şekilde ilişkilerimizi değiştirmektedir. ABD’de 2010’un başında ilk kez Facebook,  Google arama motorundan daha çok tıklanan web sitesi olmuştur. Araştırmalara göre bir sipariş kararı vermede en önemli faktör arkadaş tavsiyesi olarak görünüyor ve online arkadaşlık ağları bunu sağlıyor. Spesifik konular için oluşturulan Internet topluluklarının büyük çoğunluğu son birkaç yıl içinde ortaya çıkmıştır ve her ay yenileri oluşturulmaktadır. Bu siteler kendi kurallarına ve dinamiklerine göre çok hızlı bir şekilde yeni pazarlar oluşturmaktadır. Öyle görünüyor ki birçok şirket eğer bu siteleri erken bir aşamada etkili bir şekilde kullanabiliyorlarsa kendilerine çıkar sağlayabilmektedir.

3. İnsanlarla daha samimi olabilmek

İşbirliğiMüşterilerimizle “samimiyetimiz” arttıkça onların işlerinde neye ihtiyaçları olduğunu çok daha iyi tahmin edebiliyoruz. Müşteriler tedarikçilerini gerçek ortakları olarak kabul etmeleriyle “Müşterilerle samimiyet’’ bir pazarlama stratejisi olmuştur;  Bir tedarikçinin müşterisini tanıması, onun isteklerini ve problemlerini bilmesi ona özel çözümler sunabilmesi açısından önemlidir. Bir internet mağazası olan “Amazon”, olması gereken konsept için iyi bir örnektir; müşterilerin yaptığı bütün arama ve siparişler otomatik olarak yeni satış önerileri oluşturmak için kullanılır. Gerçek dünyada, insanların kişilikleri ve yaşam biçimleri hakkında daha çok bilgiye sahip olursanız daha etkili bir şekilde onlara hitap edebilirsiniz. Farklı kişiliklere göre e-postalar oluşturabilirsiniz; yenilikçi insanlara hitap edecekseniz onların ilgilerini çekmek isteyebilir, tedbirli insanlar için onların güvenlik ihtiyaçlarına yönelik önlemler bulmak isteyebilirsiniz. Ancak bu bilgiler çok hassastır ve insanların kişisel bilgilerinin güvenliği sağlanmalıdır.

4. Sınırsız CRM

Dış bilgi kaynaklarını şirketinizin sistemine entegre ederek internetteki son bilgileri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Örneğin CAS CRM çözümleriyle şirket profillerini online referans dizinleri ile zenginleştirebilirsiniz. Örneğin bir arama geldiğinde, arayan kişinin ilk araması olsa bile  online bir telefon rehberi kullanılarak arayanın kimliği tespit edilebilir. Sosyal medya ile bir tuşa tıklayarak potansiyel bir müşteri hakkında bütün bilgileri bulabilirsiniz. CRM sisteminin Facebook ve Twitter gibi sitelere bağlanmasından beri müşterilerin güncel ihtiyaçları tahmin edilebilmektedir. Bir şirketin kredi notu hakkında edineceğiniz bir bilgi önemlidir, ödemelerini aksatan bir şirketse ondan uzak durmanız gerekebilir aksi halde bedeli sizin için ağır olabilir.

5. xRM - Akıllı şeffaf kokpitler

Kokpitler size güncel durum bilgilerini bir bakışta kontrol edip izleyebilmeniz için yardım eder. xRM kokpitleri farklı bilgi kaynaklarına bağlanır ve ilgili verileri anlık olarak gösterir. Yeni sorular cevaplanabilir; “Çok fazla gelir etmememize rağmen hangi müşterilerle çok fazla vakit harcıyoruz?”  Ayrıca kritik bilgiler önceden alınabilir: “Son zamanlarda kar getirecek müşterilerimizle kötüye giden ilişkilerimiz oldu mu?” Bu bilgiler çalışanlarınızın zamanında önlem almasını sağlar.

6. Her amaç için uygulamalar

Apple’ın iyi bilinen “App store” uygulama mağazası, yazılım sunmanın yeni ve iş-odaklı yoludur. Kullanıcılar çevreye bağımlı olarak kendi özel şirket gereksinimleri için basit uygulamalar kullanabilirler. Bu xRM bağlantıları e-mail programları, Facebook, XING ya da Wordpres gibi çeşitli web uygulamalarına kolayca entegre edilebilir.

7. Bulut bilişim

Bulut bilişim ile internet üzerinden işlem gücü, bellek alanı ve SaaS gibi IT kaynakları sağlanabilir. Bu yenilik, çeşitli avantajlar sunar; çalışanlarınız müşterilerinizle ve bayilerinizle bağlantıya geçerek onlarla aynı bilgileri paylaşabilir. Hibrit çözüm ile verimli bir şekilde IT  altyapısını kullanarak minimum reklam maliyetleri harcayarak kar elde edebilirsiniz. Sertifikalı yüksek güvenilirlik ile network yapısında verilerinizin güvenilirliği sağlanmaktadır.

8. Harici fikir ve hizmetlere heryerden ulaşabilmek

Networking arttıkça, “açık inovasyon” başlığı altında katma değerli süreçlerinize şirket dışı uzmanları dahil ederek kar elde edebilirsiniz. Sıklıkla bu şirket dışı ortaklar sizin müşterileriniz, tedarikçileriniz, satış ortaklarınız ya da çalışanlarınızdır ve bunu onların çıkarlarına göre kullanarak mükemmel ürün ve hizmeti sağlamış olursunuz.

9. Müşteri odaklı kurumsal organizasyon

Kurumsal organizasyonlardaki eğilim müşteri odaklılıktır.  “CAS’daki müşteri kuralları” parolası; CAS Software AG’nin, farklı xRM müşteri segmentasyon ve ihtiyaçlarına uygun, birbirine bağlı kurumsal yapılar oluşturmasıdır.

10. xRM rekabet avantajı sağlar

Sizleri, rekabette avantaj sağlayacak, şirketinizin kapsamlı ilişkiler yönetimini planlamak için bizlere katılmaya davet ediyoruz. Çalışanlarınız, tedarikçileriniz, ortaklarınız ve en önemlisi müşterileriniz ile  samimi olun. Onların geribildirimlerinden, ihtiyaçlarından, yenilikçi yaklaşımlarından ve ortak başarınız için işbirliğinden faydalanarak kar elde edin.

 

LiveZilla Live Help

 
CRM nedir?
xRM nedir?
CRM niçin önemli?
KOBİ'ler için CRM gerekli mi?
CRM-ERP entegrasyonu
CRM yanlışları
Rekabet avantajı için CRM
Müşteriyi elde tutma stratejileri
Şirketlerin CRM'e hazırlanması
Bilgi yönetimi, strateji ve CRM
Tüm makaleler

 
 

Bookmark and Share

   

anasayfa | çözümler | hizmetler | referanslar | iletişim

Copyright 2010 © ABS Bilgi Sistemleri | Yasal haklar